backlink
Blog

Backlink Nedir? Backink Neden Gereklidir? Backlink Analizi Nasıl Yapılır?

Yorum Yap, Düşüncelerini Belirt!

Backlink bir web siteye başka web sitelerin bağlantı vermesi durumudur. Yani kısaca bir web sitenin referans gösterilmesi olarak tanımlanabilir.

Backlink konusunda internette yüzlerce makale bulunuyor. Özellikle SEO guruları bloglarında bu konuya çok güzel şekilde değinmiş durumdalar. Biz de İstanbul Page olarak edindiğimiz tecrübeler ile backlink konusunda bu içeriği oluşturmak istedik. Hadi başlayalım. Backlink sitenize başka web sitelerden bağlantı gelmesine denilir. Peki backlink nasıl alınır, backlink nereden bulurum, rakiplerin backlinklerini görebilir miyim, kendi backlinklerimi nasıl görürüm, backlink almadan olmaz mı, backlink maliyeti nedir gibi sorulara cevap verelim. Backlink nedir sorusuna yukarıda kısaca bilgi verip anlattığımıza göre diğer sorulara geçelim.

Backlink Nereden Alınır?

Backlink almak için bir çok yol bulunur. Ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki ana konu altında neredeyse 50’ye yakın backlink çeşidi bulunur. Ancak biz SEO için gerçekten işe yaradığını düşündüğümüz ve güvenilir SEO çevreleri tarafından da paylaşılan backlink çeşitlerinden bahsedeceğiz.

1- Forum Sitesi (Ücretsiz)

Forum siteleri trafik kazanmak ve siteyi tanıtmak için oldukça iyi bir ortamdır. Çünkü belli konuları merak eden kişilerin toplanış bilgi paylaştıkları yer olduğundan dolayı sizin de yer alabileceğiniz gayet mantıklı bir yerdir. Toplamda 2,3 adet forum sitesinden size bağlantı gelmesi siteniz için yeterli olacaktır.

2- Firma Rehberi (Ücretsiz)

En kaliteli firma rehberlerinden sadece 2,3 tanesinde firmanızın yer alması yeterlidir. Yüzlerce firma rehberinde yer almak faydadan çok zarar verecektir.

3- Haber Siteleri (Ücretli)

Haber siteleri güncel bilginin bulunduğu ortamlar olduğu için Google gözünde oldukça değerlidir. Siteniz için toplamda 2,3 adet haber sitesinden backlink elde etmeniz siteniz için oldukça yeterli ve faydalı olacaktır.

Haber sitesinden tanıtım yazısı direk url ile alın. Yayınlatacağınız metin içinde sitenizin 1 adet linki geçmesi yeterlidir. Anahtar kelime ile sakın link almayın.

4- Blog Siteleri (Ücretli)

Sitenizle ilgili blog sitesi, kişisel blog sitesi ya da genel blog sitesi gibi kategorilerde bulunana toplamda 2,3 adet blogdan tanıtım yazısı siteniz için yeterlidir. Aynı haber sitesinde olduğu gibi url ile bağlantı alın.

Rakiplerin Backlinklerini Nasıl Görürüm?

Backlink analizi etmek için çeşitli araçlar bulunur. Hem kendi sitenizin backlinklerini hem de rakiplerin backlinklerini görmek için bu araçları kullanabilirsiniz. Bizim kullandığımız ve tavsiye ettiğimiz backlink aracı Ahrefs‘tir. Ahrefs ücretli bir araçtır. Ancak deneme için paketi de bulunuyor. Ahrefs’e üye olarak sitenizin ve rakiplerin tüm backlinklerini görebilirsiniz.

Backlink Maliyeti Nedir?

Backlinkler kaynağına göre ücretli ve ücretsiz olacaktır. Ancak hızlı sonuç almak ve daha güçlü backlink kaynağına sahip olmak için ücretli backlinkleri daha çok kullanacağız. Bunun için de bütçenize göre backlink alabilirsiniz. Örneğin 150 TL’lik bir tanıtım yazısı alabilirsiniz. Ancak bir rakibiniz çok güçlü bir yerden 1750 TL’ye de tanıtım yazısı alabilir. Bu aradaki farkı kapatmak için de site içi seoya yüklenmeniz şarttır. Yani backlinkler tamamen sizin bütçenize göre fiyatlandırılır. Her fiyat aralığında backlink bulabilirsiniz. Ancak ucuz diye alacağınız bir backlink size hiç bir fayda katmayabilir. Çünkü binlerce backlink çıkışı o sitede bulunabilir. Bu da sitenize fayda vermez.

Sonuç olarak bu makalede gördüğünüz gibi yüzlerce siteden backlink almanız gerek yok. Kaliteli 5,6 tane backlink zaten işinizi görecek. 🙂

  1. Site içi optimizasyon çalışmalarını tamamladıktan sonra google tarafından güvenilirlik ve site popülaritesini arttırmak için olmazsa olmazdır backlink. Detaylı anlatım için teşekkürler faydalandım.

  2. Backlink konusu google’ın önem verdiği konuların başında gelen özelliklerden gelmektedir. Backlink de önemli olan bir husus ise doğru siteden spam algılanmayacak backlinkler almak lazım.

  3. Google pek çok algoratimaya göre sıralama yapıyor tabi ama bunların en önemlisi bana göre.Yani ne kadar siteden bağlantı alırsanız o kadar öne çıkarıyor.

  4. Backlink konusunda bir kez daha bilgi edindim teşekkür ederim. Faydalı bir kaç bilgi daha gözüme takıldı taktikler ve uygulamar şekilinde ilerlersek faydasını görücegimize eminim teşekkür ederim bu backlink hakkında paylaştıklarından dolayı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir