css seo
Blog

CSS Sıkıştırma Nasıl Yapılır? Neden Gereklidir?

Yorum Yap, Düşüncelerini Belirt!

CSS dosyaları bir sitenin html kodları ile birlikte görüntü sunan bir kod yapısıdır. ‘Cascading Style Sheets’ kelime grubunun baş harflerinden oluşur. ‘.css’ uzantısı ile paylaşılır. CSS hakkında daha detaylı bilgi almak için css.sitesi.web.tr ya da mobilhanem.com’a bakabilirsiniz.

CSS sıkıştırma için de javacsript sıkıştırmada olduğu gibi bir yol izleyeceğiz. Öncelikle CSS dosyalarınızı gözden geçirin ve adedini belirleyin. Daha sonra tüm CSS dosyalarınızın yedeğini alın. Daha sonra da aşağıdaki sıralamayı izleyin.

Css Nedir?

Css html etiketlerinin görsel olarak biçimlendirilmesi için kullanılır. Yani bir kodun renk, font, büyüklük gibi çeşitli değişkenlerinin belirlendiği koddur. Detaylı bilgi almak isteyen ziyaretçilerimiz Mobilhanem’in blog yazısına, İsim Tescil blogundaki yazıya ve Vikipedi’ye bakabilirler.

CSS Kod Örneği


body{
background: #282838;
height: 100%;
}
.polaroid {
position: relative;
width: 300px;
float: left;
margin:20px;
}
 
.polaroid img {
border: 10px solid #fff;
border-bottom: 45px solid #fff;
-webkit-box-shadow: 3px 3px 3px #777;
-moz-box-shadow: 3px 3px 3px #777;
box-shadow: 3px 3px 3px #777;
width: 100%;
}
 
.polaroid p {
position: absolute;
text-align: center;
width: 100%;
bottom: 0px;
font: 400 18px/1 'Kaushan Script', cursive;
color: #888;
}

CSS Sıkıştırma Nasıl Yapılır?

1- CSS dosyasındaki kodu kopyalayın ve https://csscompressor.com/ sitesine girip ‘CSS Source Code Input’ yazısı altındaki kutuya yapıştırın. Daha sonra yeşil butona tıklayın ve sıkıştırılmasını bekleyin. Bu işlem dosya boyutuna göre 30 saniye kadar sürebilir.

2- Daha sonra sıkıştırılan kod yeni bir ekranda sizinle paylaşılacak. Sıkıştırılmış kodu kopyalayın ve CSS dosyanıza yapıştırın. Her CSS dosyasına bu işlemi tek tek yapmanız gerekmektedir. Böylece sıkıştırılmış ve boyutu azalmış CSS dosyalarınız olacaktır. SEO açısından CSS incelememiz budur.

UYARI: Sıkıştırma işlemi öncesinde her dosyanın yedeğini almayı sakın unutmayın. Oluşacak bir sorunda yedek dosyayı tekrar yükleyerek sorunu çözebilirsiniz.

  1. Css sıkıştırmayı genelde wp de kullanıyorum işimi çok iyi geliştiriyor.
    Yüklenme süresine çok etkisi var.
    Kaliteli pluginler ile iyi bir sonuç elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir