google my business
Blog

Google My Business Nedir? Nasıl İşletme eklenir?

Yorum Yap, Düşüncelerini Belirt!

Google My Business 2014 yılı Haziran ayı ile beraber Google’ın piyasaya sürdüğü bir üründür. İşletmelerin kendi bilgilerini kullancılara daha iyi anlatmak ve harita bilgisi sunmak için kullanılmaktadır. Kullanıcılar Google Benim İşletmem işletme profili oluşturur ve işletmeler bu bilgileri istedikleri zaman güncelleyebilirler. Bu sayede de Google’da işletmeler kendi haklarında eksik ya da yanlış bilgi bulundurmaz.

Google My Business içinde adres bilgisi, telefon, çalışma saatleri, işletme görselleri, müşteri değerlendirme puanları, müşteri yorumları ve hizmetler paylaşılabilir. Google bu aracını da sürekli güncelleyerek daha iyi hizmet vermeye çabalamaktadır. Google My Business içine eklenen bir firma hem Google Aramalar bölümünde listelenir hem de Google Haritalar bölümünde listelenir. Organik SEO çalışmalarında Google’ın bu aracı çok önem arz edebilir.

Google My Business’e Firma Ekleme

Google My Business sayfasına girin. (Burası: https://www.google.com/intl/tr_tr/business/) Google hesabınız ile oturum açın. Eğer Google hesabınız bulunmuyor ise Google’a üye olmanız gerekmektedir. Sağ üst kısımda bulunana ‘oturum açın’ ya da yeşil renkteki ‘hemen başlayın’ butonuna basın. Giriş yaptıktan sonra karşınıza şöyle bir ekran çıkacak.

google my business

İşletme adını girin ve mavi renkteki ‘sonraki’ butonuna basın. Karşınıza bu ekran çıkacak ve sizden adresinizi isteyecek. Buraya adresi doğru şekilde girmeniz gerekmektedir çünkü Google adresin doğruluğunu öğrenmek için bir mektup gönderiyor.

google my business

Burayı da doru şekilde doldurduktan sonra mavi renkteki ‘sonraki’ butonuna basın. Daha sonra sizden işletme kategorisi seçmenizi isteyecek. Bunu da seçelim. Karşımıza internet sitesi ve telefon numarası isteyen bir alan geliyor.

google my business

Burayı da doldurduktan sonra artık firmanız Google My Business’e eklenmeye hazır oluyor. Mavi renkteki ‘son’ butonuna tıklayın. Ve arık bitti. Şimdi Google size 14 gün içinde verdiğiniz adese bir mektup yollayacak. Bu mektup içinde 6 haneli bir şifre bulunuyor. Bu şifreyi Google My Business hesabınıza girmeniz gerekmektedir. Böylece firmanız haritalarda sergilenmeye başlayacaktır. Yerel SEO ile organik trafik kazanmak için bu araca işletmenizi muhakkak eklemeniz gerekiyor.

Mobil Uygulamaları

Google My Business’te bir işletme masaüstü olarak ya mobil olarak düzenlemeler yapabilir. Özellikle App Store ve Google Play uygulamaları ile anlık takip edebilir ve düzenlemeler yapabilirler.

Google Play uygulamasına puanımız: 10/9

App Store uygulamasına puanımız: 10/9

Sosyal Medya Hesapları ve Blogu

Google İşletmeme içeriğini iyi kullanabilirseniz yapılan aramalarda işletmeniz hem Google Aramalar bölümündeki harita kısmında üst sıralarda listelenir hem de haritalarda daha ön planda tutulur. Ayrıca Google her ay Google İşletmem bölümündeki işletmenizi kaç kişinin gördüğünü, kaç kişinin sitenize girdiğini, kaç kişinin telefon aç butonuna tıkladığını ve kaç kişinin yol tarifi istediğini size mail ile göndermektedir. Aklınıza takılan her soruyu ve karşılaştırdığınız her sorunu Google Yardım bölümünden bulabilirsiniz. Yerel SEO çalışması yaptırmak için de bize ulaşmaktan çekinmeyiniz.

Google My Business nedir sorusuna böylece cevap vermiş olduk. Google My Business’e nasıl firma ekleneceğini sıradaki makalemizde paylaşacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir