görsel seo
Blog

Görsel SEO

Yorum Yap, Düşüncelerini Belirt!

Bir içeriğin daha anlaşılır olması ya da insanları etkileyebilmesi için elbette ki içinde görsel bulunması gerekir. Bu içeriğin türüne göre değişebilir elbette. Ancak bir hizmet, ürün, yer ya da her hangi bir şeyi anlatırken içeriği görse ile zengin hale getirmek kullanıcıyı da yakalamanın daha iyi bir yolu olmaz mı?

Görsellerin SEO açısından önemine kısaca değinecek olursa da Google Görseller kısmında da sıralama alabilirsiniz. Ayrıca içeriğin daha detayı olması anlamına da geldiği için sıralama kazanmak için de ayrı bir artı değere sahiptir. İşte görseller için SEO bu kadar basit.

Gelelim görselleri nasıl özgün hale getireceğimize ve nasıl optimize edeceğimize.. Önce özgünlük değerlerine göz atalım..

Bir görsel nasıl özgün hale getirilir?

Görselin boyutunu, renk değerlerini, üzerindeki motifleri ve kenar özelliklerini değiştirerek özgün hale getirebilirsiniz. Bunun için çeşitli siteler de bulunmakta beraber biz bu işlem için photospace programını kullanıyoruz. Görseli bu program ile çeşitli ekleme ve çıkarmalar ile özgün hale getirebilirsiniz. Daha sonra da resmi optimize etmek gerekiyor.

Görsel nasıl optimize edilir?

Görseli optimize etmek için yani görsel sıkıştırma için Optimizilla sitesini kullanabilirsiniz. Biz görsel sıkıştırma için bu siteyi kullanıyoruz. Görselin son halini Optimizilla’da bulunan ekrana yükleyin ve otomatik olarak sıkıştırılmasını bekleyin. Hemen sıkıştırma yapıyor zaten. Sıkıştırılmış görseli indirin ve sitenize yükleyin. İşte bu kadar.

Görseller için alt etiket kullanımı nasıl olmalıdır?

Google görseli anlamak için alt etiketini kullanıyor. Bu yüzden de hizmetinizi anlatan alt etiketleri eklemeyi unutmayınız.