javascript seo
Blog

Javascript SEO: Javascript Sıkıştırma ve Javascript Detayları

Yorum Yap, Düşüncelerini Belirt!

Javascript dosyaları daha önceleri Google açısında tam olarak algılamada sorun yaşanırken artık tam manası ile bir devrim yapıldı ve ciddi bir yol kat edildi. Sitelerdeki dosyalar boyutları, dosyaya ulaşma, dosyanın çalışma önceliği gibi bir çok durum Google’da önemli hale geldi. Yani sadece bir javascript dosyası bile bir çok açıdan sıralama kriteri haline gelmişken sadece içerik ile ilerlemek ya da sadece backlink ile ilerlemek imkansız hale geldi. Javascript sıkıştırma, javacsript birleştirme gerekirse de javascript dosya sayısını azaltmak gereklidir. SEO açısından bu olay önemlidir.

Detaylı bilgi almak için Google’ın JavaScript SEO temel kavramlarını anlama içeriğine göz atmanızı tavsiye ederiz. İçeriğe Git

Javascript Nedir?

Kısaca javascript web sitelerin daha dinamik ve daha etkili olması için gereken bazı özelliklerin çalışması için kullanılan bir dildir. 1995 yılından beri kullanılmaktadır ve Google tarafından da artık çok daha etkin olarak kullanılıyor. Artık CSS ve javascript dosyalarının Google tarafından çok iyi anlaşılması ve okunmasından dolayı SEO kriteri olarak da yerini aldı. Bu yüzden javascript sıkıştırma ve javascript dosyası sayısını azaltma çok önemlidir.

Javascript Kod Örneği


<input type="text" onchange="kontrol(this)" value="">
<script>
 
 function kontrol(nesne){
 
 if(nesne.value%2==0)
 {
 alert(nesne.value+" sayısı çifttir");
 }
 else if(nesne.value%2==1)
 {
 alert(nesne.value+" sayısı tektir");
 }
 else
 {
 alert(nesne.value+" sayısı değildir");
 }
 
 
 }
 </script>

Google Javascript Dosyalarınızı Nasıl Görüyor?

Google’ın Pagespeed Insights aracında sitenizi test edin. Google’ın sitenizdeki javascript dosyalarını nasıl gördüğünü ve anlamlandırdığını inceleyin. Test sonucunda size hangi dosyaların anlaşılamadığını, yarım anlaşıldığını ya da sorunlu olduğunu gösteriyor. Böylece daha iyi bir çalışma yapabilirsiniz. Bu bilgiyi Google’ın PageSpeed Insights aracından test ederek görebilirsiniz. Daha az dosya ile sitenizin hızlı açılmasını ve Google botunun da sitenizi daha iyi algılamasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca var olan Css ve Javascript dosyalarını da sıkıştırarak daha az yer kaplamalarını sağlayabilirsiniz

Google İlgili İçeriği: https://developers.google.com/speed/docs/insights/MinifyResources

Javascript Sıkıştırma Nasıl Yapılır?

Öncelikle javascript dosyalarınızı belirlemelisiniz. Adetlerini ve işlevlerini bilmelisiniz. Daha sonra https://javascript-minifier.com/ sitesine girin. Bu sitede yapmanız gerekenler maddeler halinde şu şekildedir;

  1. Javascript dosyasındaki kodu sol kısımda bulunan ‘Input JavaScript’ yazan kısma kopyalayıp yapıştırın.
  2. Dana sonra kutunun hemen altında bulunan ‘minify’ butonuna tıklayın ve kısa bir süre bekleyin. (Duruma göre 20 saniye kadar beklemeniz gerekebilir.)
  3. Sağ kısımda javascript dosyanızın sıkıştırılmış hali oluşturulacak. Onu kopyalayın ve dosyaya yapıştırın.

İşte bu kadar kolay. Her bir javascript dosyasına bu işlemi yaparak sıkıştırmanız gerekiyor. Her biri için tek tek yapılacaktır.

UYARI: Sıkıştırma işlemi öncesinde her dosyanın yedeğini almayı sakın unutmayın. Oluşacak bir sorunda yedek dosyayı tekrar yükleyerek sorunu çözebilirsiniz.

Javascript sıkıştırma konusu hakkında daha fazla bilgi alabilmeniz için bazı kaynakları da siz değerli ziyaretçiler ile paylaşacağız. Aşağıdaki sitelerden de sıkıştırma yapabilirsiniz. Daha bir site bulabilirsiniz takibi ama güvenilir ve başarılı olan 5 adet siteyi paylaşmak istedik. Yukarıdaki site ve aşağıdaki sitelerden javascript sıkıştırma yapabilirsiniz.

SEO İçin Önemi ve Etkisi

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Javascript ve Css bir web sitenin daha kullanışlı olmaları için ve daha estetik olmaları için oldukça önemlidir. Ayrıca iyi bir web sitesinde bu kodların kısa olanları Inline olarak html içinde geçirilirse sitenin dosya üretmesi engellenmiş olur. Yani daha fazla dosya Javascirpt ve Css dosyası üreterek sitenin açılma süresini hızlandırmış olunur. Bunun önüne geçmek ve daha hızlı site açmak için az dosya sayısı tutmak önemlidir. Organik SEO çalışmalarında ciddi önemi bulunmaktadır.

  1. Javascript Dosyalarını sıkıştırmak önemli konu, çünkü sıkıştırma sonrasında gözle görülür hız artışları oluyor. Aslında tema seçimi yaparken javascript kodunu en az kullanan temaları seçmeliyiz, bir de en az eklenti ile yola devam etmek lazım. Her yüklenen eklenti yanında muhakkak bir javascript dosyasını kaynağa entegre ediyor. Az javasicriptli ve az eklentili, bol hitli günler diliyorum. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir