google organik seo

Organik SEO

Merhaba değerli ziyaretçi. Biz İstanbul Page olarak genç ve hırslı bir çalışma grubuyuz. 10 yıldır yüzlerce web sitede çalışmalar uyguladık. Kendimizi Google başta olmak üzere diğer arama motorlarında SEO özelinde geliştirdik. Özellikle organik SEO olarak tanımlanan ve hiç bir arama motoru karşıtı ve spam olarak nitelendiren duruma girmeden yürütülen çalışmalarda oldukça iyi bir bilgi birikimi edindik.

İstanbulpage.com çalışma gurubunu oluşturarak işletmelerin web sitelerini şehir bazında, Türkiye bazında, başka bir ülke bazında ya da uluslararası bazda organik trafik kazanma hizmeti vermeye başladık. Hizmetlerimizi tamamen doğru şekilde ilerletmeye özen gösteriyoruz ve spamsız SEO uyguluyoruz. Google’ın yayınladığı başlangıç kılavuzuna bakarak çalışma öncesi biraz da olsa bilgi edinebilirsiniz.

SEO PLAN

t750Aylık
 • Site içi teknik düzenlemeler
 • Paylaşılabilir içerik üretimi
 • Kaliteli açılış sayfaları oluşturma
 • Kaliteli backlink kazanma
 • Haber sitelerinde bülten yayınlama
 • Kesintisiz iletişim
 • Anlaşılır aylık raporlama
 • +KDV olarak fatura kesilir.

SEO STAR

t1500Aylık
 • Site içi teknik düzenlemeler
 • Paylaşılabilir içerik üretimi
 • Kaliteli açılış sayfaları oluşturma
 • Kaliteli backlink kazanma
 • Haber sitelerinde bülten yayınlama
 • Kesintisiz iletişim
 • Anlaşılır aylık raporlama
 • +KDV olarak fatura kesilir.

SEO MARKA

t2250Aylık
 • Site içi teknik düzenlemeler
 • Paylaşılabilir içerik üretimi
 • Kaliteli açılış sayfaları oluşturma
 • Kaliteli backlink kazanma
 • Haber sitelerinde bülten yayınlama
 • Kesintisiz iletişim
 • Anlaşılır aylık raporlama
 • +KDV olarak fatura kesilir.

Kullandığımız SEO Araçları

search console

Google Search Console

Bu araç ile sitenin mevcut durumunu inceliyoruz. Siteye gelen bağlantılar, siteye trafik getiren kelimeler, en çok trafik alan sayfalar ve daha bir çok durumu buradan görebiliyoruz. Ayrıca yapacağımız çalışmalarda gelen tepkileri buradan da ölçebiliyoruz.

Google Analiytics

Sitenin trafik kaynaklarını ve bu trafiğin sitedeki dağılımını detaylıca görebiliyoruz. Elbette ki bazı durumları Google göstermiyor ama buraları da başka araçlar ile telafi ediyoruz.

Deep Crawl

Sitenin sadece içerik kısmı yeterli kalmıyor teknik kısma da dikkat etmek gerekiyor tabi ki. Bunun için de bu aracı kullanıyoruz, oldukça iyi işler çıkardığından dolayı tercih etmekteyiz. Çok hızlı şekilde teknik kısmı analiz ederek raporluyor ve bize iyi bir yol gösterici oldu.

KeywordTool.io

Anahtar kelime SEO ile eşleşmiş durumda neredeyse. Yani SEO denildiğinde hemen anahtar kelime araştırması ilk sıralarda geliyor. Biz de anahtar kelime araştırması yaparken çoğunlukla bu araçtan yararlanıyoruz.

Screaming Frog

Aynı diğer teknik SEO aracında olduğu gibi bu araçtan da teknik tarafta yararlanmaya gayret ediyoruz. Teknik kısım bizde çok önemlidir o yüzden de geçiştirmeden titizlik içinde yapıyoruz.

Ahrefs

Rakip analizi konusunda en çok kullandığımız araç Ahrefs’tir. Müşterilerimizin sitesinde kullanıyoruz ve oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz.


Organik SEO Nedir?

Organik SEO hiç bir spam seçeneğe demeden tamamen arama motoru ve kullanıcıya yönelik olarak ilerleyen çalışma türüdür. Backlink satın alma, tanıtım yazısı satın alma ve sahte trafik gönderme gibi hiç bir spam işlem yapılmaz. Bu tür spam çalışmalar zamanla siteye zarar vermeye başlayacağı için bu tür spam tekniklerden uzak durarak çalışma yürütülür.

Organik SEO çalışması spam teknikler olmadığı ve arama motorunu maniple etmeye yönelik hiç bir girişim olmadığı için biraz daha zahmetlidir. Bunun için de en kaliteli içeriği üretmek, sabretmek ve belli bir topluluk kazanmaya çalışmak gerekir. Kaliteli içerik üreterek, siteyi teknik açıdan mükemmel hale getirerek ve kaynak olacak şekilde siteyi düzenlemek bu işin 3 ana ayağıdır. Profesyonel bir SEO danışmanı bu adımları en titiz biçimde inceleyeceği için hiç bir sorunla karşılaşılmaz. Yapılacak bir anti SEO saldırısı bile etkisiz kalacaktır. Hiç bir zarar vermeyecektir.

Organik SEO Çalışmamız Nasıl İlerliyor?

1- Durumu Gözden Geçirme

Web sitenin şuanda bulunduğu durumu Search Console, Google Analytics ve diğer araçlar ile inceleyerek ne ile karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz. Google Analytics aracında sitenin trafik durumunu, trafik kaynaklarını, sitede geçirilen süreyi, ziyaretçilerin değerlerini, ziyaretçi gelen bölgeleri, en çok ziyaret edilen sayfaları ve daha bir çok şeyi görüyoruz. Search Console aracında da gelen bağlantıları, Google’dan gelen aramaları, site içinin durumunu, Google’ın siteyi nasıl gördüğünü ve çeşitli bazı önemli durumları görüyoruz. Böylece sitenin durumunu açıkça görüyoruz.

2- Neler Yapılacağını Araştırma

Bu aşamada sitenin içerik ihtiyacını, teknik gereksinimlerini ve ne tür bir yol izleyeceğimize dair araştırma yapıyoruz. Anahtar kelime araştırması, rakiplerin durumu da bu aşamada ciddi şekilde ele alınıyor. Anahtar kelime araştırma araçlarından faydalanıyoruz. Google’a önemli kelimeleri yazarak rakiplerin nasıl hareket ettiklerini, rakiplerin sayfa yapılarını ve her türlü yapılarını inceliyoruz ve fikir ediniyoruz.

3- Harekete Geçme

Elde edilen tüm veriler ile organik SEO çalışmasına başlıyoruz. Çalışmamız teknik düzenlemelerin yapılması, içerik ihtiyacının karşılanması ve diğer tüm detayların yerine getirilmesi ile devam ediyor. Çalışmamız sürekli devam ediyor ve değişen trendlere göre sürekli güncelleniyor.

Çalışmada Neler Var?

İçerik

Ziyaretçi siteye içerik için geliyor. Bu içerik; yazı, görsel, video, oyun, araç (program) olabilir. Yani içerik demek sadece yazı demek değildir, bunu unutmamak gereklidir. Ziyaretçi siteye içerik için geldiğinden dolayı, ziyaretçiye bu içeriği sunmak gereklidir. Yani ziyaretçinin aradığını ona vermemiz gerekiyor. Bunu da kaliteli, özgün ve harikulade olacak şekilde sürekli güncellemeli ve en iyisi olana kadar geliştirmeliyiz.

Teknik Detaylar

Sitenin çalışma hızı, kod yapısı gibi çeşitli teknik düzenlemeler gerekmektedir. Bu duruma teknik SEO denmektedir. Url yapısı, sayfa düzeni, içerik düzeni, sitenin açılış hızı gibi bir çok teknik detay incelenir ve düzenlemeler yapılır.

Tasarım

Kullanıcıların siteyi, firmayı ve hizmetleri iyi anlaması için tasarımsal düzenlemeler de yapıyoruz.

Sıralama Kazanmak İçin 17 Önemli Değer

 1. Anahtar kelimenin url’de geçmesi
 2. Title’da anahtar kelime geçmesi
 3. Sayfanın anahtar kelime yoğunluğu
 4. Sayfanın kod içerik oranı
 5. H1’de anahtar kelime geçmesi
 6. Görsel alt tagında anahtar kelime geçmesi
 7. URL yapısına dikkat etme
 8. İçeriğin güncel ve yetkin olması
 9. Yazım ve dil bilgisine uygun içerik
 10. Anahtar kelime çeşitlendirme
 11. LSI kullanma
 12. Meta açıklama kodlarını silme
 13. Kapsamlı içerik
 14. İçeriğin baş taraflarında anahtar kelime geçmesi
 15. Kaliteli bağlantı edinme
 16. Sosyal medya hesapları edinme
 17. SSL kullanma

YEREL SEO

Yerel SEO Nedir?

Yerel SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) yerel işletmelerin ve yerel düzeyde dönüş almak isteyen ulusal işletmelerin müşteri kazanması için en mükemmel çözümdür. Google yaptığı güncelleme ile sonuçları bölgesel olarak listelediği için yerel SEO daha bir önem kazanmıştır. Google daha iyi sonuçlar vermeye çalışırken işletmeler de bu konuda iyi bir dönüş elde edebilirler. Online pazarlama denildiğinde akla hemen reklam gelebilir ama insanlar reklamlardan nefret ederler. Bu da insanların reklam ile değil de doğal olarak müşteriye dönüştürülme düzenini getirmiştir.

Yerel SEO nedir sorusuna böylece kısa ve öz şekilde cevap vermiş olduk. Bir çok kaynakta bu konu hakkında bilgi bulabilirsiniz elbette. Konunun en altında konu hakkında paylaşılmaya değer bazı yazılardan bölümler paylaşarak sizlerin de faydalanmasını sağlayacağız. Anahtar kelimelerin yerel aramalardaki durumlarına bakarak ona göre optimize etmek dahi sıralama almakta çok faydalı olacaktır.

Yerel Arama Nedir?

Google’a bir şeyler arayın ve en alta inerek kendi gözlerinizle görün. Google en alt kısma ülke, şehir, ilçe ve mahalle olarak arama sonucunu listelediğini belirtiyor. Bu da yerel arama konusunu en önemli pazarlama konusu haline getiriyor. Yerel aramaların önemi önümüzdeki yıllarda çok daha fazla artacağa benziyor. Google aramaları doğrudan yerel olarak çıkarma kararı da alırsa hiç şaşırmayız.

Arama yapan kişiler şehir adı, ilçe adı ya da mahalle adı yazarak bir sektör aramayı daha çok tercih edebilirler elbette. Bunun nedeni de arama yapan kişinin kendine yapın ve güvenilir bir işletmeyi aramak istemesidir. Firma, web sitesinde güvenilir olduğunu, iş, hizmet veya ürün hakkında yetkinliğe sahip olduğunu ziyaretçiye hissettirmelidir. Bunun sonucunda da o ziyaretçileri müşteriye çevirebilir.

Yerelleşmiş Organik Sıralama Faktörleri

 1. Bağlantı Sinyalleri % 27.94
 2. Sayfa İçi Sinyaller % 26.03
 3. Davranışsal Sinyaller % 11,5
 4. Google İşletme Sinyallerim % 8.85
 5. Alıntı İşaretleri 7.32%
 6. İnceleme Sinyalleri % 6.47
 7. Sosyal Sinyaller 3.47%

Yerel Sıralama Faktörleri

 1. Google İşletme Sinyallerim % 25,12
 2. Bağlantı İşaretleri % 16,53
 3. İnceleme Sinyalleri % 15.44
 4. Sayfa İçi Sinyaller % 13.82
 5. Alıntı İşaretleri % 10.82
 6. Davranışsal Sinyaller % 9.56
 7. Kişiselleştirme 5.88%
 8. Sosyal Sinyaller 2.82%

Mobil Öncelikli Yerel SEO

Mobilin önemini siz değerli ziyaretçilere söylememin gereksiz olduğunu düşünüyorum ki bunu yıllardır her yerde görüyorsunuz. Bu açıdan bakıldığında da işletmelerin sadece SEO değil de mobil yerel SEO olarak ilerlemesi gerektiğini düşünüyoruz. Bölgesel SEO olarak ta bilinene bu konuda mobil trafiğin daha fazla olduğunu Google Analytics’den kendiniz de görebilirsiniz.

Yerel SEO hakkında daha doğru bir şey söylemek gerekirse, mobilden her şehirde sektörler hakkında ciddi oranda aramalar yapılmaktadır. Bu oran masaüstü aramalarını geçtiği için mobile daha öncelik verilmesi gerekiyor. Yerel SEO nasıl yapılır sorusunun da aklınızda olduğunu biliyoruz. Bunun için bir kaç teknik de paylaşacağız. Yerel SEO hizmeti verdiğimiz için en kapsamlı çalışma için bizimle çalışmanızı tavsiye ederiz.

Google My Business Önemi

Google 2014 yılı Haziran ayında kullanıma sunduğu Google My Busines ile işletmelerin haritalarda var olmasını da kendi bilgilerini ziyaretçilere daha doru sunmasını sağlamıştır. İşletmeler adres, telefon, web site, hizmetler gibi çeşitli ilgilerini buraya girerek kullanıcıların kendileri hakkında bilgilere Google Maps ve Google Search üzerinden ulaşmalarına imkan veriyor.

Google My Business’e firmanızı eklemek ya da firma bilgilerini güncellemek için tıklayın. Ayrıca zaman zaman da bilgilerinizi güncelleme yapabilirsiniz. Firmanıza yapılan yorumlara da cevap vermek belki bir artı olacaktır. Organik SEO konusunda bu başlık çok önemlidir. Haritalardan gelen dönüş hiç azımsanmayacak derecede bulunuyor.

Search Console’a Sitenizi Ekleyin

Özellikle yerel işletmelerin sitelerini incelediğimizde bir neredeyse %70 ve üzeri bir oranda Google araçlarına sitelerini eklemediklerini gördük. Bu da bir çok işletmenin hala Google’ın faydalarından haberi olmadığını gösteriyor. İşletmenizi Google’ın web site sahiplerinin sitelerini daha Google gözünden görebilmeleri ve Google’ın sitelerine ne kadar değer verdiğini Search Console ekranından rahatça görebilirler.

Sadece ekleyerek size gösterilen ipuçları ile sitenizi düzenleyerek ve sitenize Google’dan gelen trafiği de net şekilde görerek ona göre sitenizi güncelleme yapabileceğinizi unutmayın.

Search Console’a Nasıl Site Eklenir?

Öncelikle https://www.google.com/webmasters/tools/home?hl=tr adresine gidin. Google hesabınızla giriş yapın sonra mülk ekle butonuna tıklayın. Site adresinizi yazın ve devama tıklayın. Sonra html etiketini alın ve sitenizde <head> </head> kodları arasına ekleyin. Daha sona da doğrula butonuna basın. İşte bu kadar. Siteniz eklendi.

Şimdi sitenizin bir kaç gün sonra hesabınızdaki güncelleme ile Google’dan gelen trafiği, sitenize gelen bağlantıları ve sitenizdeki hangi sayfaların trafik aldığını görebilirsiniz. Site haritanızı da eklemeyi sakın unutmayın.

Mobil Uyumlu ve Responsive Tasarım

Google bir kaç yıl önce yaptığı bir güncelleme ile mobil uyumlu olmayan siteleri sıralamalarda en arkalara attı. Bu da mobil uyumlu site olmanın önemini ortaya koydu. Mobil uyumlu site sadece sıralamalar için de siteye gelen ziyaretçinin sitede aradığını bulmasını da sağlayacaktır. Telefon ile sitenize giren bir ziyaretçi telefon ile uyumlu bir site olduğunuzda hem aradığını kolay bulur hem de müşteriye dönüşebilir.

Görselleri Optimize Etme

Bunun için yapmanız gereken çok kolay. https://imagecompressor.com/tr/ sitesine girin ve sitenizde bulunan görselleri siteye yükleyip sıkıştırın. Sıkıştırılmış görselleri indirin ve kendi sitenize bu görselleri tekrar yükleyin. Görselleri işte böyle optimize ederek boyutlarını küçülterek açılış hızına katkı sağlayabilirsiniz. Detaylı anlatım için görselleri optimize etme yazımıza bakabilirsiniz.

İşletmelerin Sitelerinde Bulunması Gereken Bilgiler

 • Firması Adı
 • Açık Adres
 • Telefon
 • Email
 • Verilen Hizmetler
 • Hizmet Detayları

Bu bilgileri sitesinde yayınlayarak hem insanların firmaya ulaşması sağlanır hem de işletme bilgilerini açık şekilde yayınlandığı için Google’a güven verilir.

Google’ın SEO Kaynakları

1- Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Başlangıç Kılavuzu

Google, arama motoru optimizasyonu için çok geniş bir rehber hazırlamış durumda. Bu rehber ile web site sahipleri çok güzel ve iyi mesafeler kat edebilirler. Google arama kalitesi ekibi bu başlangıç rehberini detaylı şekilde ve ücretsiz olarak sunmuş durumda.

Rehber Konuları

 • Google’ın içeriğinizi bulmasına yardımcı olma
 • Google’a hangi sayfaların taranmaması gerektiğini bildirme
 • Google’ın (ve kullanıcıların) içeriğinizi anlamasına yardımcı olma
 • Google Arama sonuçlarındaki görünümünüzü yönetme
 • Site hiyerarşinizi düzenleme
 • İçeriğinizi optimize etme
 • Resimlerinizi optimize etme
 • Sitenizi mobil uyumlu hale getirme
 • Web sitenizi tanıtma
 • Arama performansınızı ve kullanıcı davranışını analiz etme
 • Ek: Bu belgede kullanılan bağlantı URL’leri

2- Web Sitenizi Search Console’a Ekleme

Web sitenizi Google’ın Search Console aracına ekleyerek sitenizi zaman içinde analiz edebilir ve sitenin durumunu görerek sitenizi optimize edebilirsiniz.

3- Bir SEO’ya Mı İhtiyacınız Var?

Google SEO’nun ne olduğunu burada açıklıyor ve çeşitli bilgiler veriyor. Uzman seçimi nasıl yapılmalı veya ajans seçimi nasıl yapılmalı gibi konulara bile açıklık getirmiş durumda. SEO danışmanı seçerken uzmana sormanız gereken soruları bile paylaşmış. Bu içeriğe kesinlikle göz atmanız gerekiyor.


Sıkça Sorulan Sorular

Neden organik SEO çalışması gereklidir?

Bu soruya kısaca cevap vermek gerekirse ‘müşteri kazanmak için’. İnternet sınırız imkan sunuyor ve doğru bir çalışma ile en doğru kişilere ulaşmak mümkündür. Binlerce trafik almak değil de doğru trafiği almak önemlidir. Siz de bu durumda işletmenizin geleceği için organik SEO’yu her şeyden daha önemli olacak şekilde uygulamaya özen göstermelisiniz.

Neden sizden organik SEO hizmeti alayım?

Çünkü biz genç, hırslı, bilgi birikimi olan, çalışmayı seven ve kendini sürekli geliştiren bir ekibiz. Sahte trafik, spamlar, backlink satın alma gibi hiçbir sahtekarlığa girmiyoruz. Tamamen sizi düşünerek, en iyisini en güzel şekilde yapıyoruz.

Organik SEO referanslarınız var mı?

Elbette, çalışmaya başlamadan önce referanslarımızı sunuyoruz. Yakın zamanda referanslarımızı sitemizde de sergileyeceğiz.

Organik SEO’nun maliyeti ne kadar olacak?

SEO için elbette biraz masraf yapmak gerekecek. Rakiplerin durumu, gereken içerikler, teknik düzenlemeler gibi bir çok değişken bulunuyor. Ancak yine de bir rakam vermek gerekirse organik SEO çalışması bedeli aylık 750 TL’den başlayarak 5000 TL+ olacak şekilde farklılık gösterecektir.

Organik SEO çalışması hangi süre aralığında gözle görülür bir başarı sağlar?

Organik SEO diğer çalışmalara göre daha zahmetli ve daha titiz şekilde ilerlenmesi gerektiği için biraz daha zaman alıyor elbette. Ancak yine de bir süre vermek gerekiyor, bunu da ortalama 3,4 ayda ciddi bir yükselmeye başlanır ve 6,7 ayda gelinebilecek en iyi noktaya gelinerek çalışmaya devam edilir.

Organik SEO çalışmasından nasıl haberdar olacağım?

15 günde bir mail ile rapor gönderiyoruz. Aynı şekilde 15 günde bir skype ile görüntülü değerlendirme yapıyoruz. Ayda bir olacak şekilde de ofisinizde sunum yapabiliriz.

Bana başarılı olacağınıza dair bir güvence veriyor musunuz?

En büyük güvencemiz tecrübemiz ve çalışma azmimizdir. Sağda solda gördüğünüz şu sürede ilk sayfadayız, şuradan şu backlinkleri satın alalım kesin ilk sayfadayız gibi yanıltıcı şeyler söylemiyoruz.. Sadece olanı ve süreci nasıl yöneteceğimizi söylüyoruz. Bu da başarılı olacağımızın garantisi değil de nedir? 🙂