seo kriterleri
Blog

İstanbul Page’in SEO Çalışmasında Dikkat Ettiği 17 Kriter

Yorum Yap, Düşüncelerini Belirt!

Arama motoru optimizasyonu artık iyice zorlaşmış durumda çünkü binlerce rakip daha eklendi. Rakiplerin artması SEO‘nun zorlaştığı anlamına gelmez tabi ki ama bizden daha iyi çalışma yapacak birileri çıkarsa sıralama kaybı yaşarız. Durum bu ve birileri elbette olacaktır. Biz de bu sorunla karşılaşmamak için müşterilerimizin sitelerini her zaman en ince ayrıntısına dikkat ederek hazırlıyoruz ve ciddi sorunlar ile karşılaşmadan önlem alıyoruz. İstanbul Page olarak yaptığımız her organik SEO çalışması için dikkat ettiğimiz 17 adet kriter bulunuyor. Bu kriterleri siz değerli ziyaretçilerimiz ile paylaşmak istiyoruz.

1- SSL Kullanma: Veri iletimini şifreleyerek güvenli halde aktarma imkanı veren bu ürün Google’ın dikkat ettiği bir kriterdir. Bir siteye girdiğinizde eğer SSL sertifikası yoksa Google Chrome’da üst kısımda güvenli değil yazıyor. Bu bile ziyaretçi kaybetmenize neden olabilir.

2- Sosyal Medya Hesapları Edinme: Bu madde sosyal medyayı kullanma değildir sadece sosyal medya hesaplarına sahip olma anlamındadır. Sosyal medyayı trafik kazanmak için aktif şekilde kullanabilirsiniz elbette ama biz sadece sosyal medya hesapları oluş olmadığını kontrol ediyoruz.

3- Kaliteli Bağlantı Edinme: Bu konu en zor olandır çünkü kaliteli bağlantı edinmek oldukça zorlamış durumda. Bunun nedeni de sitenizden faydalanılsa bile kaynak linki paylaşmıyor site sahipleri. Bunun için çeşitli stratejiler takip etmeniz lazım. Bizim de stratejilerimiz bulunuyor. Yurt dışı kaynaklarından oldukça etkili backlink edinme stratejileri bulabilirsiniz.

4- URL Yapısına Dikkat Etme: Google’ın kendisinin başlangıç rehberinde de paylaştığı gibi url yapısı önemlidir. Karışık bir yapı sitenizin anlamlandırılmasını zorlaştırır.

5- Meta Açıklama Kodlarını Silme: Meta açıklama kodları kullanmıyoruz. Meta açıklama kodunun sayfayı kısıtladığını düşünüyoruz.

6- Anahtar Kelimenin URL’de Geçmesi: Kısa ve sadece bir URL sitenizin farklı olmasını sağlayacaktır. Bunun için her sayfanın URL’sinde o sayfanın asıl anahtar kelimesini geçirmeniz hatta sadece onu kullanmanız artı değer olacaktır.

7- Title’da Anahtar Kelime Geçmesi: Hem arama motorunun sitenize vereceği değerde hem de ziyaretçinin tıklaması için title’da anahtar kelime geçmesi gereklidir. Ama başlığı anahtar kelimeye boğmayın, ona dikkat edin.

8- Sayfanın Anahtar Kelime Yoğunluğu: Anahtar kelime yoğunluğuna çok dikkat etmek gerekir. Aşırıya kaçmak sitenize zarar verebilir çok az kullanmak ta az fayda sağlar. Orta derecede anahtar kelime yoğunluğu iyi olacaktır.

9- Sayfanın Kod İçerik Oranı: Bu durum göz ardı edilse ya da önemsiz gibi görülse de bizim için çok dikkate değer bir kriterdir. Nedeni de ziyaretçinin sitenize içerik için giriyor olmasıdır bu yüzden de arama motoru sitenizin içerik oranına bakacaktır. İçeriğin koddan fazla olması gerekir.

10- H1’de Anahtar Kelime Geçmesi: İlk sayfada bulunan her sitede bunu fark etmişsinizdir zaten. H1 sitenin ana konusunu arama motoruna belirtmek için kullanılır. Bu da H1’de anahtar kelime geçirmenin sayfanın anlamlandırılması için çok faydalı olacağı anlamını taşır.

11- Görsel Alt Tagında Anahtar Kelime Geçmesi: Arama motoru görselleri anlamak için alt tagını kontrol ediyor. Alt tagında anahtar kelime geçirmek arama motoruna görseli altın tepside sunar. Ayrıca görsellerin boyutlarının küçültülmesi de gerekiyor. Bu konu hakkında görsel sıkıştırma içeriğimize bakabilirsiniz.

12- Yazım ve Dil Bilgisine Uygun İçerik: Bunu anlatmaya gerek bile yok. Yani düzgün cümleler kurmak ziyaretçinin sitede daha fazla zaman geçirmesini bile sağlayacaktır.

13- İçeriğin Kapsamlı ve Güncel Olması: Bu durum habire içerik eklemek olarak algılanmamalıdır. Var olan içeriğin güncellenmesi ve daha iyi hale getirilmesi anlamına gelir.

14- Anahtar Kelime Çeşitlendirme: İçerik içinde anahtar kelimenin varyasyonlarını da kullanabilirsiniz. Bu içeriğin daha geniş kapsamlı olmasını sağlayacaktır.

15- LSI Kullanma: Bu konu hakkında en kaliteli içeriği backlinko’da bulabilirsiniz.

16- İçeriğin Baş Taraflarında anahtar Kelime Geçmesi: Bir içeriğin en azından ilk paragrafında anahtar kelimenizi geçirmeye çalışın. Hem o içerin ana konusunu hem de sitenin genel anahtar kelimesini geçirin.

17- Javascript ve CSS Kodlarını Sıkıştırma: Bu konuda daha önce 2 farkı içerik ekledik. CSS sıkıştırma ve javascript sıkıştırma içeriklerine bakarak bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir