ssl seo
Blog

SSL Nedir? SSL SEO Açısından Nasıl Bir Değer?

Yorum Yap, Düşüncelerini Belirt!

Merhaba değerli ziyaretçi. SSL hakkında bir çok içerik görmüşsündür zaten Biz de verdiğimiz organik SEO hizmetlerinde kesinlikle SSL kullanıyoruz. Kendi sitelerimizde ve müşterilerimizin sitelerin olmazsa olmazlardan bir tanesidir. bir önceki yazımız olan SEO çalışmasında dikkat ettiğimiz 17 kriterde bu konuya da değinmiştik. Bu yazıda SSL nedir, neden gereklidir, ne işe yarar ve SSL’nin SEO açısından nasıl bir önemi var, gibi sorulara cevap vereceğiz. Öncelikle ne olduğu ile başlayalım ve daha sonra diğer sorulara da geçelim.

SSL Nedir?

Secure Sockets Layer açılımı ile iki iletim noktası arasında bazı önemli bilgileri şifreli olarak aktardığından dolayı asla çalınma gibi bir durum söz konusu olmaz. Eğer şifre girilen, kredi kartı girilen ya da onun gibi bir fonksiyonu olan bir siteyse SSL sertifikası bulundurması zorunludur. Ancak son dönemlerde bu fonksiyonlara da sahip olmayan her site için zorunlu bir durum halinde gelmiş durumda.

GoDaddy’nin hazırladığı Youtube videosuna git.

SSL Neden Gereklidir?

SSL olmayan bir siteye girdiğinizde hem bilgisayardaki güvenlik uygulaması hem de tarayıcı bu site güvensizdir notu düşer. Bu da ziyaretçinin siteyi terk etmesini sağlar. Hem ziyaretçinin siteyi terk etmesini engellemek hem de güvenli şekilde bilgi girişini sağlamak için SSL gerekmektedir. Ancak SSL sitenin güvenliğini sağlamaz. Yani SSL alında sitenin hacklenmeyeceği ya da hiç bir güvenlik problemi yaşamayacağı anlamı ortaya çıkmaz. SSL sadece kredi kartı, şifre gibi verileri güvenli hale getirir.

SSL’nin SEO Açısından Önemi Nedir?

Google alanınız için SSL sertifikası alma başlıklı içeriğinde SSL’nin ne olduğundan ve gerekliliğinden bahsediyor. SSL olmayan bir siteye giren ziyaretçi uyarı alacağından dolayı siteyi terk edecektir ve sitede kalma süresi çok düşecektir. Bu durum böyle devam ettiği sürece zamanla sitede kalmaz süresi çok düşeceğinden dolayı da sıralamalarda siteniz gerileme yaşayacaktır. Bunun önünde geçmek için de SSL edinmeniz gerekmektedir.

Hosting firmanız ile iletişime geçerek SSL sertifikası temin edebilirsiniz. Sitenizin durumuna göre çeşitli sertifikalar bulunuyor. En iyi olanı uygulayabilirsiniz.

  1. Ssl google de ve diğer arama motorlarında oldukça etki yaratan bir yöntemdir. Özellikle yeni blog, web sayfası kuracak arkadaşların mutlaka ilk kişi güvenilir url kurmalıdır.

  2. SSL önemli bir konu, son zamanlarda google güncellemelerinde sık sık bahsedilen SSL kullanımının önemi göz ardı edilemez. Çünkü ziyaretçi ve site arasında kişisel bilgilerin, kredi kartı veya şifre gibi hassas öneme haiz bilgilerin şifrelenerek koruma altına alınmasını sağlar. Zira bildiğiniz gibi Google güvenlik konularına son derece önem vermektedir. SSL kullanmayan bir siteye girildiğinde “Bu Site Güvenli Değil” v.b. uyarılar siteden hemen çıkma oranını yükseltmektedir. Yeterli bütçesi ve imkanı olmayan site sahibi arkadaşlar için ücretsiz SSL sertifikası alternatifleri mevcuttur. Zaten işini layığıyla yapan bir hosting firması (merdiven altı hosting firmalarından uzak durun) ile çalışıyorsanız, SSL konusunda size gerekli yardım ve kolaylığı sağlayacaklardır. SSL konusuna verdiğiniz önemden dolayı teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir